בית / פוריות ובריאות האישה / רפואה סינית ופוריות

רפואה סינית ופוריות

wpid-Featured_Picture500-620x413

מהי הרפואה הסינית הזו שכולם מדברים עליה בשנים האחרונות וכיצד מתייחסת לטיפול בפוריות ועידוד הגוף להריון.
אם כן הכל מתחיל בYIN- YANG בטח שמעתם את המושג הזה והוא הבסיס לכל התיאוריה הסינית. אלו ניגודים ומשלימים זה את זה. היין מכיל את זרע היאנג והיאנג מכיל את זרע היין. היין והיאנג מסמלים את מעגל האיזון בטבע.

צ'י הינו עוד מונח ששמעתם וזו האנרגיה הזורמת בכל, אנרגיה שגורמת למזג האוויר להשתנות, מאפשרת לבעלי החיים לחיות, לובשת צורה ופושטת צורה, האנרגיה הזו מוחשית ולא מוחשית בעת ובעונה אחת. וחשוב מכל היא זורמת בערוצים הנקראים מרידיאנים ואותה אנו מפעילים עם דקירת הנקודה. כאמור, קיימים 12 ערוצי אנרגיה, אלו מרידיאנים אשר מתחברים ביניהם ומאפשרים זרימה חופשית של צ'י לכל האיברים. נקודות אקופונקטורה, נקודות הדיקור הן הנקודות על גבי אותם מרידיאנים. דיקור המקום באמצעות מחט ו/או חימום יגרום להפעלת תפקוד הנקודה.

תשאול ואבחון מצבך הגופני מבחינת הרפואה הסינית מקיף את מערכות הגוף השונות ומתייחס לתלונות ואופיין, היסטוריה רפואית, נטיות משפחתיות, אורח חיים, תזונה ודפוסי התנהגות. איסוף המידע הוא כמו הרכבה של פאזל, וקיים האבחון על פי הלשון והדופק. הלשון היא שריר חשוף ומחולקת על פי איברי הגוף כך שניתן להתייחס למצבו של כל איבר על פי הסתכלות בלשון והתייחסות לצבע, חיפוי, גודל וסימנים נוספים. בפרקי הידיים ניתן לחוש ב- 12 דפקים, שכל אחד מהם מיוחס לאיבר. הבירור שלנו נעזר גם בבדיקות המערביות כגון:בדיקות דם, בדיקות הורמונליות ובדיקות הדמיה, המשלימות את האבחנה.

המחטים לדיקור סיני הן סטריליות ומיועדות לשימוש חד פעמי. קוטר המחטים דק ביותר והחדרת המחט לנקודה כמעט ואינה מורגשת (ברוב המקרים). המחטים מושארות למשך כ-20- 30 דקות, בהן יש סיכוי כי תשקעי בנמנום.

בטיפול ברפואה סינית אנו מתייחסים לרפואה הסינית והרפואה המערבית כאחד על מנת להבין את התהליכים הפיזיולוגיים של המחזור החודשי מבחינה הורמונאלית הגישות ברפואה הסינית וברפואה המערבית שונות, הרפואה הסינית מתארת תהליכים אנרגטיים והרפואה המערבית מתארת תהליכים ביוכימיים.
הרפואה הסינית מתארת אספקטים שונים של מערכת הרבייה הנשית ומתייחסת לכליות ללב ולרחם כעמוד התווך של מערכת הרבייה הנשית. בסין לפני 2000 שנה רופאים גניקולוגים התייחסו למושג ג'ינג (JING) כחומר המהווה את התמצית החיונית לה זקוקים אישה וגבר המעוניינים לשפר את תהליכי הרבייה שלהם, באופן בו מתייחסים היום רופאים מערביים לביצית או זרע. לג'ינג תפקיד מפתח בפיזיולוגית האישה בשלביה השונים- בבגרות המינית, הריון וגיל המעבר-מנופאוזה ואצל הגבר יש לו תפקיד בתהליך ייצור הזרע.

אני מאוד אוהבת את דימוי האיכרים המופיע בספרות המקצועית במערב ובו הרפואה הסינית מתוארת בדרך ציורית.רחם האישה ברפואה הסינית היא כמו שדה והרופאים הסינים מתייחסים אל עצמם כאל איכרים. איכר שמכין את השדה לזריעה בודק אם האדמה לא יבשה מדי, לא רטובה מדי, אם היא מאווררת, אם דשנה מספיק ואם לאו. רק אחרי הבדיקה וההכנה יזרע האיכר את זרעי הצמח. כך גם עם רחם האישה; בודקים את אותם פרמטרים- יובש,לחות, חום, קור ועוד.

אז הנה כמה מילים על איברי הגוף המוכרים לכן וכיצד הרפואה הסינית מתייחסת אליהם במיוחד בנושא פוריות…
נתחיל מהטחול (הזניח ברפואה המערבית- חשוב לנו מאוד במיוחד ברפואת האישה) הוא מיצר QI מהמזון ואחראי על ייצור הדם, על החזקת הדם בכליו ועל כן מונע דימומים שונים וחשוב מכל מחזיק את האיברים ומונע צניחתם וכאן הכוונה לצניחות רחם ואף להפלות חוזרות כמו כן הטחול הוא זה שעוזר למעברי נוזלים בגוף- אלו המופיעים עם נטילת הורמונים. הרגש המשפיע על הטחול הוא המחשבה והדאגה וזהו רגש שכיח בתקופת טיפולים שניתן לאזן אותו.
הכבד מאחסן את הדם בגוף והוא אחראי על זרימה חופשית של האנרגיה בגוף ועל כן אחראי על המחזור החודשי,הרגש המשפיע הוא הכעס ואותו כדאי לווסת בתקופה הזו.
לשני האיברים הללו עשויה להיות השפעה על הזנת הרחם והם בעלי תפקיד קריטי במהלך אירועים הקשורים לביוץ ומחזור חודשי.
הלב הוא הקיסר והוא שולט על כל האברים, שולט על כלי הדם, שוכנת בו הנשמה SHEN מבחינת פוריות מתייחסים לתפקודי הלב כאל ההיפותלמוס ובלוטת יותרת המוח השולטים במחזור החודשי.
הכליות מכילות את הMING MEN זו אש החיים והרצון לחיות, זהו מקור ה-YIN YANG והוא אחראי לגדילה וההתפתחות המינית, מבחינת הפוריות הכליות משפיעות על ההורמונים המווסתים את החלקים השונים של המחזור החודשי.

אז בואו נעשה סיכום קצר המפרט כיצד הדיקור הסיני משפר סיכויי ההפריה
משפרת את תפקוד השחלות על מנת לשפר את איכות הביציות.
מסייעת לאיזון הורמונאלי ולעידוד יצירת זקיקים רבים יותר.
מזרימה דם לרחם ובכך משפרת את איכות ועובי רירית הרחם.
מפחיתה תופעות לוואי שנגרמות כתוצאה מההורמונים שנוטלת המטופלת במסגרת טיפולי הפוריות – הזרעה והפריות.
מונעת התכווצויות של הרחם ועל ידי כך הקטנת סיכויי ההפלה.
מחזקת את הרחם לקליטה והשתרשות טובה יותר של העוברים.
מחזקת את המערכת החיסונית.
מטפלת בבעיות גניקולוגיות שונות אשר בעקיפין או במישרין עשויות לשבש כניסה להריון
מאפשרת הריון טבעי לנשים רבות שיועדו לטיפולי הפריה.