בית / פוריות ובריאות האישה / עיסוי בהריון

 

remi 2

עיסוי בהריון

בזמן ההריון מתרחשים בגופך שינויים רבים, להלן מידע מעניין כיצד העיסוי והשיאצו תורמים למצבך הגופני והרגשי בזמן זה.
הרבדים השונים בהם משפיע העיסוי על אישה בהריון:

העור: בעור גופינו נמצאים המון קצות עצבים וגירוי העור משפיע על כל המערכות והאיברים. בניסויים שנערכו על בעלי חיים גילו כי מגע בעור בזמן ההריון מעודד שחרור הורמונים של התנהגות אימהית טובה יותר כגון, אכפתיות ויכולת טיפול טובה יותר. עיסוי משפר את זרימת הדם וההזנה לעור, לכן יכול לסייע במצבים של סימני מתיחה, נקודות אדומות וקילוף העור.

מערכת הלימפה: בזמן ההריון, מסיבות פיזיולוגיות שונות, נוצרות בצקות במקומות שונים בגוף, בד"כ הן מתרכזות באזור הקרסוליים ונוצרת תחושה לא נעימה של כבדות שלעתים מגיעה עד כאב. כמו כן יש נטייה לורידים ברגליים ולעתים אף ללחץ דם גבוה. עיסוי בזמן ההריון מעודד חילוף חומרים ברקמות, מעודד את מערכת הלימפה לתפקוד טוב יותר וכתוצאה מכך מסייע בהורדת הבצקות ויוצר תחושת הקלה מהכובד. העיסוי עוזר למנוע מצב של "יציאת ורידים" ברגליים ועוזר במצבים של נטייה ללחץ דם גבוה. חילוף החומרים המשופר בלימפה ובדם מגיע גם לשליה ועוזר לצמיחת העובר.

מערכת הנשימה: בהריון יש נטייה לקושי וכבדות נשימה, בעיקר בגלל שהרחם לוחץ על הסרעפת. בעזרת עיסוי אפשר לשחרר מתח מבית החזה ולאפשר כניסה רבה יותר של אוויר.

השרירים: בהריון, עקב שינויים ביציבה, הורמונאליים, ונפשיים יש לחץ על רוב השרירים בגוף ובעיקר על אזור נגב התחתון, בעזרת עיסוי ניתן לשחרר את הלחץ הזה ולהקל על הכאב.

מערכת העצבים: מגע של עיסוי על פני העור משחרר אנדורפינים שהם כמו משככי כאב טבעיים שנמצאים בתוך הגוף שלנו ומשתחררים בזמן עיסוי ובזמן פעילות גופנית. העיסוי מהווה מסגרת של רגיעה והרפיה, ידוע כי מצב של רגיעה מוריד מתח וחרדה בהריון, עוזר לדכא כאב ומתח בלידה עצמה ועוזר ליצור גישה חיובית לקראת הלידה. בנוסף, הרגיעה יכולה לשפר מצבים של קושי בהירדמות בזמן ההריון.

הורמונים: עיסוי מעלה רמת ייצור סטרואידים בגוף שמירה על איזון כל מערכות הגוף ייצוב לחץ דם, הסדרת קצב נשימות, שיפור אספקת דם לרחם, לשלייה ולעובר, מחזק מערכת חיסון. עיסוי מוריד את רמות ההורמונים המופיעים בזמן לחץ ומעלה רמות סרוטונין.

מחקר 1
Pregnant women benefit from massage therapy
Field T. Hernandez-Reif M. Hart S. Theakston H/ Schanberg S. Kuhn C.
Touch research institute, University of Miami School of medicine, Florida, USA.
Journal of Psychosomatic Obstetrics & gynecology. 20 (1) : 31-8, 1999 Mar.
המחקר בדק את השפעת העיסוי על נשים הרות קבוצה של 26 נשים קיבלו טיפול למשך 20 דקות פעמיים בשבוע לתקופה בת 5 שבועות. לחלק מהן הטיפול היה עיסוי ולחלק מהן הטיפול היה הדרכה מילולית לרגיעה והרפיה. שתי הקבוצות דיווחו על ירידה בתחושות המתח והחרדה אחרי הטיפול הראשון והאחרון. רק אצל הקבוצה שקיבלה עיסוי דווח גם על שיפור במצב הרוח, שינה טובה יותר וירידה בכאבי גב. בנוסף, דווח על פחות סיבוכים בלידה ופחות סיבוכים אצל התינוק לאחר הלידה ופחות מקרים של לידה מוקדמת.
מחקר 2
בדק את השפעות העיסוי על נשים בזמן לידה Journal of Psychosomatic Obstetrics & gynecology vol. 18, 1997, pp. 286-291 מתוך Massag Magazine, issue 83. January / February 2000, p. 66.
המחקר בדק את השפעות העיסוי במהלך הלידה, כשהשווה לידות בהן הבעל ביצע עיסוי לבין לידות שבהן הבעל לא ביצע עיסוי. המחקר התבצע מרגע שהגיעו לבית החולים ועד לזמן שנלקחו לחדר הלידה. 28 נשים חולקו לשתי קבוצות, קבוצה א' קיבלה עיסוי מבן הזוג, 20 דקות עיסוי בכל שעה למשך 5 שעות. בקבוצה ב' ביצעו הנשים ביחד עם בני זוגן פעילויות הקשורות בלידה שלמדו בקורסי הכנה, אך ללא עיסוי.
הממצאים: בקבוצת העיסוי דווח שלאחר העיסוי היתה הרגשה טובה יותר, ורמות מתח וכאב נמוכות יותר מאשר בקבוצה ללא העיסוי. בקבוצת העיסוי משך הלידה היה קצר יותר מאשר בקבוצה ללא העיסוי: ממוצע של 8.5 שעות לעומת 11.3, וקבוצת העיסוי שוחררה מוקדם יותר מבית החולים.