בית / פינת קריאה / מילון מונחים

מילון מונחים

tumblr_mve3mr27d41st5lhmo1_1280


רפואה סינית/דיקור סיני

אם כן הכל מתחיל בYIN- YANG בטח שמעתם את המושג הזה והוא הבסיס לכל התיאוריה הסינית. אלו ניגודים ומשלימים זה את זה. היין מכיל את זרע היאנג והיאנג מכיל את זרע היין. היין והיאנג מסמלים את מעגל האיזון בטבע.
צ'י הינו עוד מונח ששמעתם וזו האנרגיה הזורמת בכל וחשוב מכל היא זורמת בערוצים הנקראים מרידיאנים ואותה אנו מפעילים עם דקירת הנקודה.  כאמור, קיימים 12 ערוצי אנרגיה, אלו מרידיאנים אשר מתחברים ביניהם ומאפשרים זרימה חופשית של צ'י לכל האיברים. נקודות אקופונקטורה, נקודות הדיקור הן הנקודות על גבי אותם מרידיאנים. דיקור המקום באמצעות מחט ו/או חימום יגרום להפעלת תפקוד הנקודה.

תשאול ואבחון מצבך הגופני מבחינת הרפואה הסינית מקיף את מערכות הגוף השונות ומתייחס לתלונות ואופיין, היסטוריה רפואית, נטיות משפחתיות, אורח חיים, תזונה ודפוסי התנהגות. איסוף המידע הוא כמו הרכבה של פאזל, וקיים האבחון על פי הלשון והדופק. הלשון היא שריר חשוף ומחולקת על פי איברי הגוף כך שניתן להתייחס למצבו של כל איבר על פי הסתכלות בלשון והתייחסות לצבע, חיפוי, גודל וסימנים נוספים. בפרקי הידיים ניתן לחוש ב- 12 דפקים, שכל אחד מהם מיוחס לאיבר. הבירור שלנו נעזר גם בבדיקות המערביות כגון:בדיקות דם, בדיקות הורמונליות ובדיקות הדמיה, המשלימות את האבחנה.
המחטים לדיקור סיני הן סטריליות ומיועדות לשימוש חד פעמי. קוטר המחטים דק ביותר והחדרת המחט לנקודה כמעט ואינה מורגשת ברוב המקרים, המחטים מושארות למשך כ-20- 30 דקות, בהן יש סיכוי כי תשקע/י בנמנום.


נטורופתיה

הנטורופתיה היא גישה בריאותית-רפואית הוליסטית, רב-תחומית, המתבססת על שימוש באמצעים המגיעים ישירות מן הטבע.

תזונה (Nutrition) אכילת כל אבות המזון, ויטמינים ומינרלים, החשובים לפעילות כל תא ותא בגוף. ניקוז/ניקוי (Elimination) הרחקת תוצרי פירוק ורעלים שונים מהגוף בכלל ומכל תא ותא בפרט. צריכת תוספי תזונה כגון ויטמינים, צמחי מרפא ועוד.

צמצום הרגלים רעים- כגון אכילת יתר, צריכה מוגברת של סוכרים, צריכה מופרזת של משקאות אלכוהוליים, שתיית קפה, תה וקקאו, דאגנות יתר, עבודה תחת לחץ מתמשך וכדומה. הקניית הרגלים בריאים- פעילות גופנית, טכניקות נשימה נכונות, גישה חיובית לחיים והרגלי אכילה נכונים. הרגלים אלה חשובים מאוד למניעת התפתחות של מחולת שונות ולכן חשוב לאמץ אותם באורח חיינו. אימוץ עקרונות חדשים- שימוש בשיטות טיפול שונות, שיטות מגע לטיפול ולשמירה על בריאות תקינה, בחירת מזון מתאים ועוד, יכולות לשפר את הוויטאליות שלנו ולעזור לנו לשמור על בריאות תקינה.


צמחי מרפא

מאז ומעולם הרפואה השתמשה בצמחי המרפא בכדי לרפא מחלות. כתבים עתיקים מספרים על יותר מאלף צמחים שמועילים לאדם. צמחים אלו נבדקו ונבחנו במשך דורות. על פני כדור הארץ כארבע מאות אלף סוגים שונים של צמחים עם כמות עצומה של חומרים שונים ויחודיים רקמת הצמח עשויה מתאים חיים בהם חומרים עם פעילות ביולוגית מרפאת. מתוך הכמות אדירה של צמחים אנו משתמשים "רק" במספר מאות של צמחי מרפא שידועים כמועילים לאדם. צמחי המרפא מכילים חומרים הפעילים בצמחים חשובים לריפוי הגוף; חומרים אנטיביוטיים טבעיים, אנטיויראליים, חומרים עם שפעה הורמונלית, עם השפעה על מערכת החיסון. ויטמינים מרובים שחיוניים לפעילות החיים של התא.

יסודות קורט נדירים הנחוצים להפעלת מערכת החיסון ומערכות הורמונליות. חומרי מזון; פחמימות, חלבונים וסוכרים. יתרונם של צמחי המרפא הוא שהם הרכבים כימיים מעולם החי. חומרים טבעיים אלו נספגים היטב ובקלות בגוף. זאת לעומת תרופות כימיות שלהן תופעות לוואי מרובות. מצמחי המרפא אפשר להכין הרכבים אישיים עם השפעה משולבת על הגוף. צמחי המרפא מאזנים מערכות גוף כמו תופעות של יתר לחץ דם, עודף כולסטרול , הפרעות במערכת העיכול, בעיות הורמונליות, ועוד.


רפלקסולוגיה

הרפלקסולוגיה היא שיטה לאבחון תופעות ובעיות פיזיות-אנרגטיות-מנטאליות ורוחניות שונות ולטיפול בהן. היא בנויה על ההבנה שבכפות הרגליים מצויים השתקפותם של איברי הגוף ואזוריו השונים. זוהי שיטה עתיקת יומין, אשר הייתה מקובלת כבר לפני אלפי שנים בקרב עמים שונים, באזורים שונים בעולם כגון: הודו, טיבט, סין, אצל האינדיאנים ועוד. בשנים האחרונות כבשה הרפלקסולוגיה מחדש מקום נכבד בעולם כשיטת טיפול טבעית. יעילות השיטה הוכחה על דרך הניסוי והטעייה וההסבר הפשוט והעממי הניתן לה הוא ש"כאשר אני לוחץ פה, זה משפיע שם". התיאוריה, על פי דעתם והבנתם של אנשי הרפואה הטבעית מדברת על קשרים וזרימה אנרגטית בין החוץ, הכפות, לבין הפנים, הגוף. חסימה במהלך אנרגטי מסיבה כלשהי מהווה אחד משורשי המחלות ומחולליהן. באמצעות עיסוי ולחיצות שונות ומבוקרות בנקודות ההשתקפות שבכפות הרגליים אפשר לאבחן את התופעות המעידות על בעיות ודרכן להשפיע על הגוף. הטיפול מגביר בגוף את פוטנציאל הריפוי העצמי שלו ובסופו של דבר הגוף הוא זה שמרפא את עצמו, באמצעות הטיפול.


ארומתרפיה

שמן אתרי הוא למעשה תמצית הריח שנמצאת בצמח. הריח נמצא בבלוטה בתוך הצמח, שבתוכה יש נוזל – שמן אתרי. אתרי = נדיף. השמנים האתריים הנם חומרים פעילים, אשר חודרים אל מחזור הדם. בעולם קיימים כ – 2500 שמנים, אולם משתמשים רק בכ– 700 מהם. בארץ משתמשים בכ– 100- 125 שמנים.

מולקולות הריח של השמן האתרי עוברות דרך מערות האף, אל בלוטות הריח, משם אל בלוטת ההיפופיזה (בלוטה בה ממוינות מולקולות) הריח), ומשם אל ההיפותלמוס (בלוטה בה נוצרת תגובה לריח.), לכל שמן אתרי ישנן מולקולות ריח בעלות השפעה ספציפית על מערכות בגוף. כל השמנים האתריים הם אנטיספטיים, חלקם אנטי-בקטריאליים, חלקם אנטי-דלקתיים וחלקם אנטי-ויראליים.

ישנם שמנים המשפיעים בחיזוק מערכת החיסון, ישנם שמנים המשפיעים על מצבי רוח (בעיקר השמנים המופקים מפרי הדר). השמנים שמשפיעים על מצב הרוח יחזקו בנוסף גם את מערכת החיסון, מפני שכאשר אדם מדוכא, מערכת החיסון שלו תהיה אף היא חלשה והוא יהיה חשוף יותר לוירוסים ולחיידקים.

כשמניחים שמן אתרי על העור ישנה חדירה שלו למחזור הדם. שמנים אתריים יעילים יותר בהרחה ובהנחה על העור מאשר בלקיחה פנימית.

אופן השימוש בשמנים אתריים : הרחה, הדפה, הנחה על העור – מגע, פיזור ריסוס. שימוש פנימי – טעם, ריח ומזון, קומפרסים, אמבטיות ופתילות.


דמיון מודרך

דמיון-מודרך הנו תהליך טיפולי שמטרתו הגעה לתודעה האישית שלנו ולפנימיותנו על מנת לחלץ אלמנטים בעייתיים שמפריעים לנו בחיי היום יום. בסיס הרעיון בטיפול הנו הקשר בין "דמיון-תחושות".

בטיפול באמצעות דמיון-מודרך אנו מצליחים באמצעות הפעלת הדמיון לטפל במגוון בעיות גוף ונפש-בעיות רפואיות,פחדים, לחצים , קושי בכניסה להריון ועוד בעיות מגוונות אחרות שאין להם הסבר. אנו מפעילים את מנגנוניי הדמיון לטיפול מושכל בבעיות שונות שקימות בגופינו כשלמעשה כוח הדמיון והרצון מאזן את הגוף ועוזר לו להילחם במחלה.

תהליך הטיפול מתחיל במדיטציה קצרה עם מוסיקה רקע מרגיעה שבה המטופל נכנס למצב של רוגע ונשימות קצובות. תהליך הנשימה הנו בעל חשיבות רבה ומכריעה בטיפול זה. תהליך הנשימה-נשיפה הרגיל מייצר מרץ ואנרגיה לגוף ולעומתו תהליך הנשיפה-נשימה בזמן טיפול מעורר את מערכת העצבים ועוזר לגוף להירגע ומרפה את השרירים.התהליך ממשיך בסיפור ודימויים שדרכם מובל המטופל לשורשי הבעיה שבה אנו מעוניינים לטפל .

המטופל, באמצעות המטפל, מפעיל דימויים שונים וחש שחלים בו שינויים גופניים כגון תחושות קור,חום,צבעים,תמונות. לאחר שהדימויים משתנים ונעלמים, משתנות גם הרגשות והתחושות הנפשיות. עובדה חשובה: הטיפול הנו חזק, עוצמתי ומתמשך ובמהלך הטיפול המטופל "מקבל" כלים לטיפול עצמי ואינו מפתח תלות במטפל. למעשה הטיפול ב"דמיון-מודרך" אינו מסתיים בטיפול בבעיות ה"בוערות" בלבד ומקנה למטופל, יתרונות נוספים כגון חיזוק הביטחון העצמי,התחברות לתת המודע שלו ולהעצמה אישיתפרחי באך

תורת הטיפול בפרחי באך, קרויה על שם ד"ר אדוארד באך (1886-1936), רופא M.D – מאנגליה, איש מדע, חוקר, פילוסוף והומיאופת. תורתו כוללת שימוש ב-38 תמציות אנרגטיות מפרחי בר, וגם מעצים ומפרחים תרבותיים ומי מעין, ידידותיים לאדם, אותם גילה ד"ר באך במהלך מחקריו ועבודתו בשנות ה-30 של המאה הקודמת. תמציות הפרחים עוזרות לאדם להעלות למודעותו דפוסי חשיבה ודרכי התנהגות מאוזנים ובריאים התומכים בהגשמתו העצמית ומסייעים באיזון מצבים רגשיים,חווייתיים, מאחר והדברים העומדים בבסיסן של מחלות רבות ושונות הם: פחד, חרדה, בדידות, חוסר ביטחון, רגישות יתר, דאגנות, עייפות וכו'.

בכל "תמצית" מגולם תדר אנרגטי ייחודי, אשר משפיע על החסימות שנוצרו, בעקבות הסיבות הנ"ל, ומסייע לשחרר ולאזן אותן. הסרת החסימות והעלאת התדר האנרגטי של גופנו הפיזי, מאפשרות פתיחות לתובנות ולמימוש עצמי נכון וגבוה יותר, המתאים לאדם הספציפי – האחד, היחיד והמיוחד, המעוניין לחיות חיים נכונים והרמוניים. הטיפול ב"פרחי באך" מאד בטוח, אפשר ורצוי לשלבו בכל שיטת טיפול אחרת, לקידום, לסיוע ולריכוך התהליכים הנחווים.

על פי תורה זו, מטרת חייו של האדם עלי אדמות היא, להגשים ולממש את עצמו, לפי מהותו האישית והפוטנציאל הטמון בה, לטובתו ולטובת החברה בה הוא מצוי, מבלי לפגוע בזולתו. סטייה מ"נאמנותו למקור" וממהותו גורמת להפרת האיזון במערכותיו, והיא הסיבה העיקרית לחדירת פחדים וחרדות, העדר בטחון, נוקשות, רגישויות יתר וכדו" לחייו (אם נולדת "תפוז" – הייה "תפוז". אל תשחק אותה "אבוקדו", כי אתה לא! כ"תפוז" אתה תגשים ותממש את עצמך הכי טוב – כי זאת מהותך. כאשר הנפש בריאה, גם הגוף בריא.