בית / פריון הגבר / התייחסות ברפואה סינית לפוריות הגבר

התייחסות ברפואה סינית לפוריות הגבר

pictporita

אני חייבת לספר לכם סיפור קטן על מטופלת שהגיעה אלי לקליניקה וסיפרה כי היא גאה להגיע רק לתמיכה לקראת הריון. מסתבר כי לאחר שהיו בטיפולי הפרייה החליט בן זוגה בוקר אחד להפסיק לעשן, חודשיים לאחר מכן בבדיקת זרע אובחן זרעו כתקין לחלוטין. אם כן בטיפולי ההפרייה שעברו ונכשלו נזקקו לתהליך של מיקרומניפולציה מאחר והזרע היה איטי, מועט ובעל צורה לא תקינה. הרופאים סיפרו לה כי במקרים רבים נוכחו לדעת כי העישון עשוי לגרום לתקלה מכאנית זמנית אשר נפתרת מיד עם הפסקתו. כאמור זו דוגמה לשיפור ניכר אפילו ללא כל טיפול טבעי או אחר.

אני רוצה להקדיש כמה מילים ולהסביר את התייחסות הרפואה הסינית לפוריות הגבר.

כולנו מכירים את מושגי ה YANG & YIN ברפואה הסינית, אם כן, ברפואה הסינית הזרע הדינמי והמהיר מייצג את ה- YANG בתוך נוזל הזרע המייצג את ה-YIN.

ה-YIN המשגשג- זו הפרשה פורייה של האישה אשר תזין את YANG- הזרע. כלומר, הזרע מסוגל לשחות טוב יותר גם אם אינו בשיאו בזכות כמות ההפרשה המרובה בנרתיק האישה. מאחר והסינים בתקופה הקדומה לא ידעו כיצד לבצע בדיקות זרע או בדיקות הורמונליות, האבחנה והטיפול מתבססים על הערכת מצב האיברים הפנימיים המעורבים ביצור הזרע ובתפקוד המיני. האבחנה נעשית על ידי תשאול מקיף שמברר את המצב הפרטני של האדם, וכן בדיקה של מדדים גופניים שונים, כמו לשון, דופק.

דוגמה שקיבלתי לפני שנים רבות ממורתי באנגליה היא המשלת הזרע לאותו זרע בטבע -החבוי בתוך האדמה מתחת למעטה של שלג היוצר בידוד ושילוב של לחות וחום ומתפרץ החוצה כאשר השלג מפשיר והתנאים מבשילים. הקיסר והקיסרית בסין היו מקבלים טיפולי חיזוק שיעשירו את האון המיני, את איכותו של הזרע ואת בשלותה של הקיסרית על מנת ליצור תנאים אופטימלים לאותו עובר.

 

בכמה מילים אני אסביר את ההתייחסות והאבחנה לפי הרפואה הסינית:

אבחנה 1: למעשה ספירה ואיכות זרע נמוכה מוגדרת על ידי הרפואה הסינית כחולשה של ה"חומר" מצב חסר YIN אשר יכול לפגוע באיכות ושלמות הזרע, וכן בא לידי ביטוי בכמות הזרעונים ובאיכותם. כאשר קיימת חולשת YIN כמות הזרמה תהיה נמוכה, ריכוז הזירעונים נמוך והמורפולוגיה נמוכה אף היא והזרע איטי ומתקשה לחדור את דפנות הביצית. המצב יתבטא בסימני חום כחוסר מנוחה, הזעות לילה, שינה טרופה, תחושות חום בלילה. ותסמינים נוספים כתכיפות בשתן, שתן מועט, צהוב וחריף ועוד.

טיפול: נחזק את החומר ונוציא את החום העודף הזה על מנת לעצור את המשך הפגיעה בזרע. חשוב לתת את הדעת לאורח החיים. גברים אלו לרוב יחיו באינטנסיביות, מבחינת תזונה, מומלץ להפסיק צריכת מזון מחמם כגון מאכלים חריפים, משקאות אלכוהוליים וקפה ונמליץ להם לאכול יותר פירות וירקות ודגנים מלאים.

אבחנה 2: היא חסר Yang אשר מהווה את חום הגוף והוא אחראי על תנועת הזרע, זהו מצב של קור. טיפול וחיזוק ה-YANG יעזור לזרע לנוע מעלה בצוואר הרחם. יצור זרע לא תקין הינו מאפיין של YANG חלש ובמצב של חסר YANG כמות הזרע והתנועתיות שלו תהיינה נמוכות. תסמינים נוספים יכללו חשק מיני נמוך, כאבי גב ועוד.

טיפול: נחמם עם מנורה טיפולית או צמח המוקסה ונמליץ על מזונות מחממים.

אבחנה 3: זרימה לא תקינה תפגום גם כן בתנועת הזרע, זרימה לקויה זהו מצב המתייחס לחסימה בצינור הזרע הנובעת מוריקוצלה או מניתוח וריקוצלה אשר לא פתר את הבעיה ואף החמיר אותה או כל טראומה אחרת הפוגעת בזרימת הדם באזור ועל כן גם בייצור הזרע.

טיפול: דיקור נקדות המעודדות תנועה והתייחסות בתזונה.

אבחנה 4: חום ולחות הינם אבחנה נוספת, באבחנה ובתשאול אנו מתייחסים לזיהומים בעבר או בהווה אלו גורמים להצטברות של חום ולחות התסמינים באבחנה הזו כוללים הפרשות מהפין, מצבים דלקתיים שונים, בעיות השתנה, בעיות עור וכדומה.

טיפול: באמצעות דיקור בנקודות המתאימות נוציא את החום העודף הזה על מנת לעצור את המשך הפגיעה בזרע. ונמליץ על תזונה מתאימה.